SiDAP Energy © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wybierając pompę ciepła do domu chcemy mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Jeśli spojrzymy na pompę ciepła jako urządzenie które ma nam dostarczyć ciepło do CO i CWU to chcemy aby nasza PC miała jak największą sprawność , która bezpośrednio ma wpływ na koszty ogrzewania jakie będziemy ponosić przez cały okres eksploatacji. Wśród nich jednym z ważniejszych i najczęściej wymienianych parametrów zaraz po współczynniku COP jest współczynnik SCOP.
Współczynnik COP pompy ciepła (ang. Coefficient Of Performance) określa wydajność urządzenia. Co bardzo ważne nie jest to wielkość stała ponieważ zmienia się w czasie. W zależności od temperatury dolnego źródła i górnego źródła COP będzie miało inną wartość. Wniosek zatem jest prosty, im wyższy współczynnik COP pompy ciepła, tym więcej ciepła można wytworzyć przy zużyciu tej samej ilości energii elektrycznej. By mieć pewność, że współczynnik COP podawanych pomp ciepła jest liczony tak samo liczy się go wg obowiązującej normy PN-EN 14511
Obok współczynnika COP coraz częściej mówi się o współczynniku SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance) jest parametrem znacznie lepiej oddającym to, w jaki sposób będzie pracowała pompa ciepła. Odnosi się do całego sezonu grzewczego, przez co umożliwia określenie ilości pobieranej energii elektrycznej przez daną jednostkę w ciągu roku, a nie w danej chwili. Po drugie, podczas wyliczania współczynnika SCOP uwzględniane są zmiany temperatur zachodzące w otoczeniu. Dlatego też przez wiele osób jest on uznawany za dokładniejszy i bardziej miarodajny.
W związku z tym podobnie jak w przypadku współczynnika COP im wyższa wartość SCOP tym lepiej, gdyż oznacza to większą wydajność pompy ciepła przekładającą się na mniejsze koszty związane z ogrzewaniem za jej pomocą domu.
Współczynnik SCOP wyliczany jest dla pomp ciepła na podstawie wytycznych zawartych w normie PN 14825. Podczas jego określania brane są więc pod uwagę takie kwestie jak:
Na koniec, pamiętajmy o tym, że parametry są bardzo ważnym czynnikiem, im wyższe tym możemy spodziewać się lepszej efektywności cieplnej pompy ciepła ale na ostateczny wynik jak pracuje PC, którą zamontowaliśmy mamy my sami. Od naszych nawyków jak kąpiel w wannie zamiast pod prysznicem czy bardzo częste i intensywne wietrzenie domuu wbrew pozorom potrafi skutecznie obniżyć parametry pompy i podnieść koszty eksplantacji.
Zamów rozmowę a pomożemy w doborze pompy ciepła.