SiDAP Energy  © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ogólne Warunki Umowy

Polityka prywatności RODOCookies 

Dofinansowanie

Kontakt

Jak zacząć

Artykuły

Panele fotowoltaiczne

Pompy Ciepła

Mapa strony

668-859-037

Przeglądy / Pogotowie serwisowe

Biuro:

668-859-037

SiDAP Energy Sp. z o.o
Ul. Złota 75A/7, 00-819 Warszawa
NIP 5273023296 REGON 523371504

poczta@sidapenergy.pl

18 marca 2022

Hałas emitowany przez pompę ciepła

Hałas jaki może wydawać pompa ciepła to nie tylko odgłos wirnika i sprężarki ale także wibracje.

 

Przepisy określają dopuszczalny hałas w dzień i w nocy tj. 50db w dzień i 40db w nocy. Producenci pomp ciepła świetnie zdają sobie z tego sprawę i dbają o to aby ich urządzenia spełniały normy a modernizacja PC, coraz to nowsze modele oprócz rozwoju sprężarki, parownika itp. poprawiają również wyniki akustyczne.

 

Bezpośrednio na dźwięki wydawane przez pompę ciepła nie mamy dużego wpływu. Nikt z nas nie będzie przecież zmieniał wentylatora lub sprężarki. Mamy wpływ jednak na to gdzie zostanie zamontowana PC aby dźwięki były jak najmniej dokuczliwe lub słyszalne.

 

Pewnym ograniczeniem jest odległość jednostki zewnętrznej od budynku. Każdy producent określa te wartość podając odległość minimalną i maksymalną.

 

Aby nasza inwestycja była przyjazna nie tylko dla środowiska ale również dla naszych uszu powinniśmy zadbać o to aby pompa ciepła nie była montowane bezpośrednio pod oknami, w niszach i tubach akustycznych gdzie dźwięk mógłby odbijać się od kilku ścian. Obudowanie pompy ciepła, mocne osłonięcie krzewami czy stosowanie innych spójnych osłon może negatywnie wpłynąć na przepływy powietrza a są one wręcz wymagane do prawidłowego działania.

 

Drugim czynnikiem są wibracje i tu mamy już na nie spory wpływ a dokładnie wybierając instalatora, który prawidłowo i w zgodzie z planem wykona montaż możemy w znaczmy stopniu ochronić się od wibracji przenikających na ściany budynku. Wibracje mogę przenikać przez samą pompę, instalację wodną w przypadku stosowanie pomp ciepła typu monoblok lub chłodniczą kiedy instalujemy pompę ciepła typu split jak również ziemię lub styki fundamentów pompy ze ścianami budynku. Stosując stopy energochłonne, odpowiednie łącza elastyczne, poprawne posadowienie pompy, możemy znacząco obniżyć odczuwanie wibracji.

 

Zatem o co mama się martwic? Producenci dbają o niską głośność swoich urządzeń i pilnują aby spełniały one normy to co leży w naszej gestii to wybór profesjonalnej firmy instalacyjnej, która pomorze i zadba o to aby dźwięki pompy nie były intensyfikowane a tłumione.

 

Jeśli masz więcej pytań zamów rozmowę z nami.